17 ŞUBAT AVRUPA KEDİLER GÜNÜ

Bugün Avrupa, 32 yıl önce İtalya'da en büyüleyici ve öngörülemeyen evcil hayvanının onuruna belirlenen Dünya Kedi Günü'nü kutluyor.
Kedi dostlarımızı kutlamak için bu özel tarihin seçilmiş olmasının sebebi; özgür ve bağımsız ruhları karakterize eden Zodyak burcu olan Kova burcunun Şubat ayı ile bağlantılı olmasıdır.

17 Şubat'ta kutlanan Dünya Kediler Günü, ilk olarak 1990 yılında İtalya'da benimsendi. İtalyan gazeteci Claudia Angeletti, Tuttogatto (Tüm Kediler) isimli dergide okurlarına yönelik bir anket yaptı. Kazanan Oriella Del Col'un 17 Şubat teklifi oldu ve bugün "Dünya Kediler Günü" olarak belirlendi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde, "Kediler Günü" olarak farklı tarihler benimseniyor." Uluslararası Kediler Günü" bazı ülkelerde 8 Ağustos'ta kutlanıyor. ABD'de Kediler Günü 29 Ekim'de, Rusya'da 1 Mart'ta çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Avrupa'daki birçok ülke ise 17 Şubat'ı Kediler Günü olarak kabul ediyor.

Kedileri bu özel gününü kutlamak için fotoğraf sergileri, konferanslar, tartışmalar ve hepsinden önemlisi başıboş kedilere yardım etmek için yiyecek toplama ve bağış toplama gibi çok sayıda girişim düzenleniyor.

Tüm bunların yanında kısaca not düşmek isteriz ki; İtalya, Roma, Torino, Napoli ve Milano; ana kolonilerle 2,5 milyondan fazla sokak kedisine ev sahipliği yapmaktadır.
Karlı ve soğuk havanın tüm ülkemize hakim olduğu içerisinde bulunduğumuz şu günlerde patili dostlarımız için bir kap mama, su ve barınacak küçük de olsa bir sıcak bir alanın onları hayatta tutacağını unutmayalım.

Patili dostlarımızın bu özel gününü kutluyor, sağlıklı günler diliyoruz.

Şimdi patili dostlarımızla ilgili söylenen özlü sözlere bir göz atalım:

Hayatın ızdırabından iki kaçış vardır: Müzik ve kediler. Albert Schweitzer
Bir kedi onu ne zaman çağırırsanız yanınıza gelir tabi eğer yapacak daha iyi bir şeyi yoksa. Bill Adler
Kedi sevgisinden daha büyük bir hediye ne olabilir. Charles Dickens
Kedinin duygusal dürüstlüğü tamdır. İnsanlar çeşitli nedenlerden duygularını saklayabilirler ama bir kedi asla. Ernest Hemingway
Birçok filozof ve kedi üzerinde çalıştım. Kedilerin bilgeliği sonsuz derecede üstün. Hippolyte Taine
Kedileri sevmeyen insanlardan sakının. İrlanda atasözü
Minicik bir kedi yavrusu bir sanat şaheseridir. Leonardo da Vinci
Kediler kapalı kapılardan nefret ederler… Ne tarafında olurlarsa olsunlar. Lilian Jackson Braun
İnsanın en eski ihtiyaçlarından biri akşam eve gelmediğinde onun nerede olduğunu merak edecek birinin olmasıdır. Margaret Mead
Bir kediyle geçirilmiş zaman asla vakit kaybı değildir. Sigmund Freud
Eğer bir odanın bir köşesine tek bir gün ışığı vuruyorsa emin olabilirsiniz ki o ışığın altına çoktan bir kedi uzanmıştır. Stuart ve Linda Macfarlane
Hayatta bir kedi tarafından karşılanmaktan daha fazla insanın içini ısıtan çok az şey vardır. Tay Hohoff
Hiç bir şey yavru bir kediden daha oyuncu yaşlı bir kediden daha ciddi olamaz. Thomas Fuller
Akıldan söz ederken, evdeki en sıcak yeri ve en rahat yastığı bulma konusunda onunla kimse boy ölçüşemez. Thomas Henry Huxley

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi Üye Olun!

Hesabınıza giriş yapın